Asset Publisher Asset Publisher

parki krajobrazowe

Parki Krajobrazowe – Bolimowski Park Krajobrazowy

Bolimowski Park Krajobrazowy utworzono Uchwałą WRN w Skierniewicach nr XIV/93/86., powiększono rozporządzeniem Wojewody Skierniewickiego nr 31 z dn. 19. 06. 1995 r. (Żródło: Obszary chronione w Polsce. IOŚ.Warszawa 2001).

Obecnie powierzchnia Parku w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Radziwiłłów wynosi 5545,49 ha. Tereny Puszczy Bolimowskiej, wraz z doliną Rawki już od ponad 30 lat znajdowały się w granicach obszaru chronionego krajobrazu. Wyznaczenie tego obszaru uchwałą Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi, umożliwiło zmianę trasy autostrady, która w pierwotnej wersji miała przecinać puszczę przez sam środek. Wartości kulturowe i historyczne obiektów znajdujących się na terenie parku krajobrazowego znane były od dawna, lecz estetyczno-przyrodnicze walory tego obszaru dowartościowano dopiero w latach 80-tych.

Charakterystyczną cechą roślinności i krajobrazu są liczne polany śródleśne, występujące w miejscach niedostępnych, często zabagnionych, na których stwierdzono interesującą florę i faunę oraz liczne zbiorowiska roślinności torfowiskowej, bagiennej i łąkowej. Rzeka Rawka wraz ze swą doliną stanowi naturalną, swoistą oś przecinającą obszar parku w układzie południkowym. Jest to jednocześnie ważny element hydrologiczny, biocenotyczny i krajobrazowy obszaru parku.

Położenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego w środkowej częci kraju, w połowie odległości iędzy dwoma duzymi aglomeracjami miejskimi: Łodzią i Warszawą, nadaje temu obiektowi szczególnie ważna rangę. Park znajduje się w węźle korytarzy ekologicznych dolin rzecznych Bzury i Rawki, gdzie spełnia ważną rolę: krajoznawczą, rekreacyjną, turystyczną, edukacyjną i naukową. Od kilku lat jest ważnym obiektem dydaktycznym dla szkół średnich oraz studentów. Na terenie parku są prowadzone badania naukowe w ramach tematów dotyczących róznorodności, przemian i zagrożenia flory i fauny oraz zbiorowisk roślinnych.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

POMNIK NIEPODLEGŁOŚCI W PUSZCZY MARIAŃSKIEJ

POMNIK NIEPODLEGŁOŚCI W PUSZCZY MARIAŃSKIEJ

POMNIK NIEPODLEGŁOŚCI W PUSZCZY MARIAŃSKIEJ

 

Dnia 9 listopada 2018 roku odbyły się uroczystości związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Gospodarze spotkania - Nadleśnictwo Radziwiłłów, Parafia p.w. św. Archanioła w Puszczy Mariańskiej oraz Gmina Puszcza Mariańska - postanowili uczcić to wydarzenie Pomnikiem Niepodległości.

 

Uroczystość zgromadziła przedstawicieli władz krajowych i lokalnych, służb mundurowych, kombatantów II wojny światowej, uczniów szkół podstawowych i liceum oraz miejscową ludność. Obchody rozpoczęła podniosła Msza święta celebrowana przez Księdza Biskupa Wojciecha Osiala z Diecezji Łowickiej. W swojej homilii biskup podkreślił wagę wolności  i determinację naszego narodu w trudnej walce o niepodległość.  

Zaraz po mszy, jeszcze w kościele uczestnicy obejrzeli wzruszający występ artystyczny przygotowany i wykonany przez uczniów Szkoły Podstawowej z Puszczy Mariańskiej. Następnie przy dźwiękach orkiestry strażackiej we wspólnym orszaku wszyscy udali się pod Pomnik Niepodległości, gdzie nastąpiło złożenie wieńców.

W liście, odczytanym przez przedstawiciela Kancelarii Prezydenta RP ministra Adama Kwiatkowskiego, Prezydent Andrzej Duda podziękował mieszkańcom za przywiązanie do wartości patriotycznych, tradycji narodowej oraz kultywowanie pamięci o wolnościowych dążeniach  Polaków.

Swoje przesłanie do zgromadzonych skierował również Jacek Sagan, dyrektor Departamentu Leśnictwa w Ministerstwie Środowiska, w którym podkreślił rolę grupy zawodowej leśników w zachowywaniu tradycji narodowych i przestrzeganiu wartości patriotycznych.

Z kolei Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych w swoim przesłaniu podkreślał, że to wspólne świętowanie jest cenną inicjatywą uczczenia 100-lecia niepodległości Polski. „To ważna lekcja historii dla młodego pokolenia, a także chwila do refleksji nad polską państwowością, dalszym rozwojem polskiego społeczeństwa oraz świadomością wspólnoty narodowej w zjednoczonej Europie”.

Granitowy obelisk  z datą 1918-2018 i orłem ze znakiem Legionów Polskich usytuowano w centrum miejscowości Puszcza Mariańska, na skwerze przy specjalnie w tym celu usypanym kopcem zwieńczonym krzyżem. Pomysłodawcą pomnika był Konrad Grzybowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Radziwiłłów, który powiedział, że pomysł tego pomnika odwołuje się do znanej w polskiej tradycji idei czczenia wielkich wydarzeń i bohaterów narodowych poprzez usypywanie kopców.
" Ten mały kopiec w Puszczy Mariańskiej wraz z granitowym głazem symbolizującym opokę, a także posadzonym obok dębem - będącym oznaką trwałości, wieczności ma ukazywać przywiązanie tutejszej społeczności do odzyskanej przed stu laty, po 123 latach zaborów, niepodległej ojczyzny."

Po zakończeniu części oficjalnej przy pieśniach i piosenkach wojennych śpiewanych przez zespół „Jarzębinki” z Puszczy Mariańskiej zaproszeni goście mogli uraczyć się żołnierską grochówką przygotowaną przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Bartnikach.  

 

                        List Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy