Wydawca treści Wydawca treści

parki krajobrazowe

Parki Krajobrazowe – Bolimowski Park Krajobrazowy

Bolimowski Park Krajobrazowy utworzono Uchwałą WRN w Skierniewicach nr XIV/93/86., powiększono rozporządzeniem Wojewody Skierniewickiego nr 31 z dn. 19. 06. 1995 r. (Żródło: Obszary chronione w Polsce. IOŚ.Warszawa 2001).

Obecnie powierzchnia Parku w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Radziwiłłów wynosi 5545,49 ha. Tereny Puszczy Bolimowskiej, wraz z doliną Rawki już od ponad 30 lat znajdowały się w granicach obszaru chronionego krajobrazu. Wyznaczenie tego obszaru uchwałą Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi, umożliwiło zmianę trasy autostrady, która w pierwotnej wersji miała przecinać puszczę przez sam środek. Wartości kulturowe i historyczne obiektów znajdujących się na terenie parku krajobrazowego znane były od dawna, lecz estetyczno-przyrodnicze walory tego obszaru dowartościowano dopiero w latach 80-tych.

Charakterystyczną cechą roślinności i krajobrazu są liczne polany śródleśne, występujące w miejscach niedostępnych, często zabagnionych, na których stwierdzono interesującą florę i faunę oraz liczne zbiorowiska roślinności torfowiskowej, bagiennej i łąkowej. Rzeka Rawka wraz ze swą doliną stanowi naturalną, swoistą oś przecinającą obszar parku w układzie południkowym. Jest to jednocześnie ważny element hydrologiczny, biocenotyczny i krajobrazowy obszaru parku.

Położenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego w środkowej częci kraju, w połowie odległości iędzy dwoma duzymi aglomeracjami miejskimi: Łodzią i Warszawą, nadaje temu obiektowi szczególnie ważna rangę. Park znajduje się w węźle korytarzy ekologicznych dolin rzecznych Bzury i Rawki, gdzie spełnia ważną rolę: krajoznawczą, rekreacyjną, turystyczną, edukacyjną i naukową. Od kilku lat jest ważnym obiektem dydaktycznym dla szkół średnich oraz studentów. Na terenie parku są prowadzone badania naukowe w ramach tematów dotyczących róznorodności, przemian i zagrożenia flory i fauny oraz zbiorowisk roślinnych.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Sadzimy swój kawałek lasu

Sadzimy swój kawałek lasu

      W dniu 24 kwietnia 2018 roku, na terenie Leśnictwa Puszcza Mariańska „Przyjaciele Lasu”
w osobach  nauczycieli, uczniów okolicznych szkół oraz pracowników Bolimowskiego Parku Krajobrazowego wzięli udział w tegorocznej akcji pn. „Sadzimy swój kawałek lasu” w ramach ogólnopolskiej kampanii „Sadzimy 1000 drzew na minutę”. Uczestnicy akcji otrzymali do posadzenia około 2 tysiące jednorocznych sadzonek sosny i jarzębiny. Wszyscy z dużym zaangażowaniem sadzili młode drzewka przy wsparciu pracowników Nadleśnictwa Radziwiłłów, którzy udzielali wskazówek i pomagali najmłodszym. Akcja przebiegała bardzo sprawnie.
W ciągu dwóch godzin na powierzchni pojawiło się nowe pokolenie lasu. Po wysadzeniu sadzonek wszyscy uczestnicy akcji udali się na zorganizowane przez Nadleśnictwo ognisko
i zajęcia terenowe o tematyce leśnej.

        Nadleśnictwo posadziło w tym roku ponad 311 tysięcy sadzonek rodzimych gatunków drzewi krzewów na powierzchni około 47 ha. Wśród sadzonek nie zabrakło sosen, dębów, brzóz, modrzewi, świerków, olsz, lip, buków oraz rodzimych gatunków drzewek i krzewów owocowych.

      Radziwiłłowskie Lasy i Leśnicy Nadleśnictwa Radziwiłłów pragną podziękować wszystkim uczestnikom biorącym udział w tegorocznej kampanii „Sadzimy 1000 drzew na minutę”, za swój wkład i pomocw sadzeniu nowego pokolenia lasu.